بهترین فریم‌ورک‌های بک اند و فرانت اند در سال ۲۰۲۴

فریم‌ورک‌ها یکی از ابزارهای پرکاربرد در توسعه نرم‌افزار و دنیای برنامه‌نویسی هستند. این ابزارها با توجه به نیازهای روزافزون برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان، به طور مداوم در حال بهبود و توسعه هستند. با توجه به ویژگی‌های مختلفی که هر کدام از فریم ورک‌ها دارند، در این مطلب می‌خواهیم بهترین فریم ورک‌های بک اند و فرانت اند در سال ۲۰۲۴ را معرفی کنیم. همچنین در انتها نگاهی به وضعیت استفاده از این فریم‌ورک‌ها در ایران می‌اندازیم. با ما همراه باشید.

بهترین فریم‌ورک‌های بک‌اند

در این بخش بهترین فریم‌ورک‌های بک اند در سال ۲۰۲۴ را معرفی می‌کنیم. فریم‌ورک‌های بک‌اند نقش اساسی در تعیین ساختار و عملکرد وب‌سایت دارند. در واقع عملیات سمت سرور، تنظیمات، پیکربندی، تعامل با پایگاه داده و احراز هویت کاربران و … بخشی از وظایف بک‌اند هستند.

جنگو (Django)

جنگو (Django) یکی از فریم‌ورک‌های کاربردی پایتون است که محبوبیت خود را مدیون سرعت و بهره‌وری بالایش است. این فریم ورک برای توسعه سریع و توسعه سیستم‌هایی که به امنیت و مقیاس‌پذیری بالا نیاز دارند، ایده‌آل است.

اکسپرس (Express.js)

فریم ورک اکسپرس (Express.js)‌ یک فریم ورک جاوا اسکریپت است که روی پلتفرم Node.js پیاده‌سازی شده است و برای توسعه API و اپلیکیشن‌های وب استفاده می‌شود. این فریم‌ورک به دلیل حجم کم، انعطاف‌پذیری زیاد و جامعه بزرگی از برنامه‌نویس‌ها، برای توسعه بسیاری از پروژه‌های کوچک و بزرگ کاربردی است.

FastAPI

فست API، یکی از فریم‌ورک‌های توسعه وب پایتون است که همانطور که از اسم آن مشخص است، سرعت و عملکرد خوبی را از خود نشان داده است. از این فریم‌ورک برای توسعه API مبتنی بر standard type hints استفاده می‌شود.

لاراول (Laravel)

فریم ورک لاراول (Laravel) یکی از فریم ورک‌های متن-باز زبان PHP است که برای ساخت وب اپلیکیشن‌های قوی طراحی شده است. این فریم ورک بر اساس معماری MVC طراحی شده است و یکی از فریم‌ورک‌های پرطرفدار در بین توسعه‌دهندگان است.

بهترین فریم‌ورک‌های فرانت‌اند

استفاده از فریم‌ورک‌های فرانت‌اند برای ساخت وب‌سایت‌های تعاملی و کاربر-محور ضروری است. این فریم‌ورک‌ها به توسعه‌دهنده کمک می‌کنند تا فرایندهای توسعه را ساده‌تر و سریع‌تر طی کند و در نهایت، تجربه کاربری وب‌سایت را بهبود می‌دهند. بهترین فریم‌ورک‌های فرانت اند در سال ۲۰۲۴ عبارتند از:

ری‌اکت (React)

ری‌اکت یکی از محبوب‌ترین فریم‌ورک‌های فرانت اند است که برای زبان جاوا اسکریپت توسعه داده شده است. این فریم‌ورک با داشتن معماری مبتنی بر مولفه (component-based architecture) و DOM مجازی، یکی از بهترین گزینه‌ها برای توسعه وب‌سایت‌های تعاملی است.

ویو (Vue.js)

ویو یکی دیگر از فریم‌ورک‌های محبوب جاوا اسکریپت برای توسعه فرانت‌اند وب‌سایت‌های تعاملی و واکنش‌گرا است. منحنی یادگیری با شیب کم، تعداد زیادی کتابخانه و افزونه، سرعت بالا و جامعه بزرگ توسعه‌دهندگان این فریم‌ورک، باعث شده است که Vue.js به یکی از محبوب‌ترین‌ها بین توسعه‌دهندگان تبدیل شود.

سولت (Svelte)

سوِلت یکی از جدیدترین فریم‌ورک‌های فرانت‌اند است که به لطف رویکرد نوآورانه‌ای که نسبت به توسعه وب اپلیکیشن‌ها دارد، مورد توجه قرار گرفته است. هر چند این فریم ورک برای رسیدن به محبوبیت فریم‌ورک‌های قدیمی‌تر نیاز به زمان دارد، اما با داشتن عملکرد فوق‌العاده و سرعت بالا توانسته است در لیست فریم‌ورک‌های محبوب ۲۰۲۴ قرار بگیرد.

انگولار (Angular)

سوِلت یکی از جدیدترین فریم‌ورک‌های فرانت‌اند است که به لطف رویکرد نوآورانه‌ای که نسبت به توسعه وب اپلیکیشن‌ها دارد، مورد توجه قرار گرفته است. هر چند این فریم ورک برای رسیدن به محبوبیت فریم‌ورک‌های قدیمی‌تر نیاز به زمان دارد، اما با داشتن عملکرد فوق‌العاده و سرعت بالا توانسته است در لیست فریم‌ورک‌های محبوب ۲۰۲۴ قرار بگیرد.

جایگاه فریم‌ورک‌ها در حوزه نرم‌افزار ایران

در ایران هم تقریبا همگام با جهان، شاهد رشد فناوری‌های مختلف حوزه IT و نرم‌افزار هستیم. در شرکت‌های مختلف با توجه به ابعاد و نیازمندی‌های پروژه، تیم‌های توسعه از فریم‌ورک‌های مختلفی استفاده می‌کنند. محبوب‌ترین فریم‌ورک‌ها در شرکت‌های ایران عبارتند از:

  • انگولار
  • ری‌اکت
  • لاراول
  • جنگو
  • Net

ویستا سامانه آسا

ویستا سامانه آسا یک شرکت بزرگ توسعه‌دهنده فناوری‌های مالی است که زیرمجموعه گروه مالی آگاه فعالیت می‌کند. این شرکت با داشتن تیم‌های فنی مختلف، روی توسعه نرم‌افزارهای مختلف حوزه بورس و بازار سرمایه و مدیریت مالی تمرکز دارد. از جمله شناخته‌شده‌ترین محصولات آسا، اپلیکیشن معاملاتی آساتریدر است که به صورت اختصاصی برای کارگزاری آگاه طراحی شده است.

شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این شرکت، سری به سایت آن‌ها بزنید و از طریق پلتفرم‌های کاریابی و صفحه «همکاری با آسا» در سایت این شرکت، رزومه خود را برای موقعیت‌های برنامه نویس ارسال کنید. همچنین برای آشنایی بیشتر با فریم‌ورک‌ها و زبان‌های برنامه نویسی، می‌توانید به «بلاگ آسا: https://blog.asax.ir» سر بزنید و مقالات مختلف این حوزه را بخوانید.

 

شما هم نظر خود را ارسال کنید