خرید گیفت کارت

قطعا نام گیفت کارت حداقل یکبار به گوش همه ما خورده‌است؛ اما خیلی‌ها اطلاعات دقیقی از کاربرد آن ندارند. در واقع نکته اصلی اینجاست که گیفت کارت به چه نوع کارتی گفته می‌شود و خرید گیفت کارت مستلزم توجه به چه نکاتی است؟

گیفت‌ کارت‌ یا کارت هدیه به نوعی از کارت‌ها گفته می‌شود که اغلب به همراه هدایای مختلف به مخاطب ارسال می‌گردد. این کارت‌ها در انواع مختلف و با طرح‌ها و رنگ‌های گوناگون تولید می‌شوند و می‌توانند در مراسمات مختلف کاربرد داشته‌باشند. ما در ادامه‌ این مطلب می‌خواهیم شما را با گیفت کارت، کاربردهای آن، نکات مهم استفاده از گیفت کارت و نکات مهم خرید گیفت کارت آشنا کنیم. با ما در ادامه این مطلب همراه‌باشید.

گیفت کارت چیست؟

گیفت کارت نوعی کارت هدیه‌ است که افراد یک اعتبار خاص را برای آن در نظر می‌گیرند و با وارد‌کردن کد رمز آن، از این اعتبار استفاده می‌کنند. گیفت کارت را در حقیقت یک کارت فیزیکی می‌دانند که به جای پول به کار گرفته می‌شود؛ اما ارزش آن همانند پول است. این کارت‌ها ظاهری همانند کارت‌های شارژ دارند و مبلغ آن‌ها هم بر رویشان درج شده‌است. اغلب اوقات افراد برای کادودادن به دیگران به صورت رسمی از این کارت‌های هدیه بهره می‌گیرند. این کارت‌ها به گونه‌ای هستند که هم پول نقد به شما می‌دهند و هم می‌توانند در فروشگاه‌های مختلف و کمپانی‌های فروش انواع وسیله‌ها یا خدمات به کار گرفته شوند.

از آنجایی که کارت هدیه تنها و تنها برای هدیه‌دادن به دیگران طراحی می‌شود، نمی‌توان آن را انتقال داد. ‌گیفت کارت‌ها امروزه توسط کمپانی‌های مختلف تولید می‌شوند و نام آن کمپانی را بر روی خود جای داده‌اند. این کارت‌ها از همین نظر انواع گوناگونی هم پیدا می‌کنند. گیفت کارت‌های پلی استیشن،گیفت کارت PSN، گیفت کارت آمازون، گوگل پلی، آیتونز و گیفت کارت مایکروسافت از جمله این کارت‌ها هستند که طراحی‌های گوناگونی دارند. شکل مدرن‌تر این کارت‌ها امروزه نام و نام خانوادگی فرد گیرنده و پیام تبریک را هم بر روی خود جای می‌دهد.

راهکارهای استفاده از گیفت کارت

برای این که بتوانید از گیفت کارت استفاده کنید، باید نحوه‌ استفاده یا نحوه نگهداری از این کارت‌ها را نیز یاد بگیرید. برخی از نکات لازم در این زمینه عبارتند از:

  1. هنگام خرید گیفت کارت به قوانین و شرایط، تاریخ انقضا، طرح کارت و مبلغ درج‌شده بر روی آن توجه کافی داشته‌باشید.
  2. کارت‌های گیفت یا کارت‌های هدیه همانند پول‌های نقدی هستند که مراقبت‌کردن از آن‌ها به نفع خود شماست. پس این را بدانید که باید گیفت کارت را در یک جای مناسب قرار دهید و آن را در دسترس کودکان یا در مکان‌های مرطوب نگذارید.
  3. از فروشنده‌ای که از آن گیفت کارت خریده‌اید، خواهش کنید که این کارت‌ها را به همراه رسید به شما تحویل دهد و رمز آن‌ها را نیز به شما بگوید. این اطلاعات را در یک جای مطمئن نگهداری کنید و در دسترس هر کسی قرار ندهید.
  4. اگر به نظر می‌رسد که اعتبار کارت هدیه شما به‌طور غیرمنتظره تمام شده‌است و یا مبلغ خاصی از اعتبار این کارت کسر شده‌است، می‌توانید با شرکتی که کارت را تهیه کرده‌است، تماس بگیرید. در اینجا ممکن است اعتبار کارت شما برگردد یا کارت بسوزد و اعتبار آن به حساب شما واریز گردد. در هر صورت پول شما سوخت نمی‌شود.
  5. گیفت کارت را تا قبل از اتمام تاریخ انقضای آن مورد استفاده قرار دهید تا پول خود را از دست ندهید.

هنگام خرید گیفت کارت به چه‌ نکاتی توجه کنیم؟

حال ممکن است شما هم برای کادودادن به دیگران یا سورپرایز‌کردن آن‌ها تمایل به خرید گیفت کارت داشته‌باشید. در اینجا باید به خرید این کارت‌ها و نکات مهم آن‌ها توجه کنید تا بهترین کارت هدیه را خریداری نمایید. این نکات عبارتند از:

  • همواره سعی کنید که کارت‌های هدیه را از فروشگاه‌هایی که اعتبار کافی در این زمینه دارند، خریداری نمایید، چرا که امروزه کلاهبرداران ممکن است شما را گمراه کرده و از شما سوء استفاده کنند.
  • اگر قرار است به صورت آنلاین گیفت کارت را خریداری کنید، سعی کنید که تا حد ممکن از سایت‌های ناشناس دوری کنید. در اینجا خطر سرقت اطلاعات و پول شما افزایش پیدا می‌کند.
  • سعی کنید گیفت کارتی را خریداری کنید که گم‌شده نباشد و دزدی نباشد. بهتر است خرید گیفت کارت با توجه به اصالت آن و از صاحب اصلی گیفت کارت صورت بگیرد.
  • اگر پین کد یک گیفت کارت خراشیده شده‌باشد، دیگر آن کارت به درد هیچ کسی نمی‌‌خورد. پس گیفت کارتی را بخرید که پین خراشیده‌شده نداشته‌باشد.
  • قبل از خرید کارت هدیه بررسی کنید که برچسب‌های محافظتی آن جدا نشده‌باشند؛ در غیر این صورت بهتر است از خرید آن خودداری کنید‌‌.

قیمت گیفت کارت

حال به قیمت خرید گیفت کارت می‌رسیم. قیمت یکی از فاکتورهای اصلی و اساسی در این رابطه‌ است که می‌تواند از عوامل مختلف تاثیر بپذیرد. اولین عامل، نوع گیفت کارت است که می‌تواند هزینه‌های متفاوتی را روی دست مشتری بگذارد. فروشندگانی که امروزه به فروش گیفت کارت مشغول هستند، خود را خریدارانی غیر ایرانی معرفی می‌کنند تا بتوانند گیفت کارت‌ها را با قیمت عمده بخرند؛ اما آن‌ها امکان دریافت پورسانت از این کار را ندارند. به همین دلیل هنگام خرید گیفت کارت توسط مشتری، کارمزدی را از آن دریافت می‌کنند که هزینه‌های زحمات آن‌ها را پوشش‌دهی کند. البته این کارمزد چندان زیاد نیست.

علاوه بر نوع کیفت کارت، عوامل مختلفی مثل تغییرات و ‌نوسانات قیمت اصلی گیفت کارت در هر دوره‌ زمانی، میزان کارمزدی که یک فروشنده از شما دریافت می‌کند و اضافه‌کردن یا اضافه‌نکردن مبالغ قانونی، از جمله عواملی هستند که می‌توانند قیمت این کارت‌ها را در کشور ما دستخوش تغییر کنند.

کلام پایانی

ما در این مطلب در مورد خرید گیفت کارت با شما صحبت کردیم. گیفت‌ کارت‌ها نوعی کارت اعتباری هستند که اغلب برای کادودادن به کار گرفته می‌شوند. این کارت‌ها انواع مختلفی دارند و با توجه به میزان اعتبار و میزان کارمزد فروشنده، با قیمت‌های متفاوتی هم به فروش می‌رسند. اگر قصد خرید کارت هدیه را دارید، باید نکات مهم خرید آن‌ها را به خاطر بسپارید و نکات مهم استفاده از یک گیفت کارت را هم یاد بگیرید. این موارد تمامی آن چیزی است که ما در این مطلب به آن پرداختیم، امیدواریم مطالب فوق برای شما در خرید انواع گیفت کارت‌ها مانند خرید گیفت کارت استیم، خرید گیفت کارت پلی استیشن، خرید گیفت کارت اپل و… کمک کند.

 

شما هم نظر خود را ارسال کنید