کاربردهای crm در بازاریابی: سی آر ام چگونه به مارکتینگ کمک می‌کند؟

محبوبیت دنیای دیجیتال، رشد بی‌سابقه بیزنس‌های مختلف در بستر وب و رقابت شدید بین برندها در این فضا، بازاریابی دیجیتال را چالش برانگیز کرده است. این امر باعث شده است شرکت‌ها متوجه شوند که باید نوعی از CRM  را در استراتژی‌های بازاریابی خود پیاده کنند تا در طول زمان بتواند بقا و رشد کسب و کار را تضمین کند.

هنگام استفاده از بازاریابی دیجیتال و ابزارهای مرتبط با آن، باید افرادی را هدف قرار دهید که از ابتدا سبب موفقیت برند شما شده‌اند؛ یعنی پایگاه اصلی مشتریان شما. این روابط کلیدی همان چیزی است که در ابتدا سبب راه اندازی و بقای بیزنس شما شده است و نباید این را فراموش کنید که همین روابط هستند که در آینده نیز موفقیت کسب و کار شما را تضمین می‌کنند.

راهکارهای crm در بازاریابی، به دلیل اهمیت بسیار زیادی که ردیابی دقیق بخش‌های کلیدی مشتریان در مارکتینگ دارد، به وجود آمدند و در این زمینه، تا به حال توانسته‌اند کارایی بسیار بالای خود را به صاحبان و مدیران کسب و کارهای مختلف، ثابت کنند.

برای آن که بتوانید به طور کامل با کاربرد CRM در مارکتینگ آشنا شوید، این مقاله را برای شما عزیزان نوشته‌ایم تا با مطالعه آن، علاوه بر این که به درک عمیقی از اهمیت بازاریابی می‌رسید، بتوانید با استفاده از راهکارهای crm در بازاریابی، به یک استراتژی که موفقیت بیزنس شما را در این بازار پرهیاهو تضمین می‌کند دست پیدا کنید.

ابتدا بیایید با مفهوم دیجیتال مارکتینگ به طور اجمالی، آشنا شویم.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی دیجیتال اساساً هر فعالیت بازاریابی و استراتژیکی است که در پلتفرم‌های دیجیتال، مانند رسانه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها، برای جذب مشتریان احتمالی استفاده می‌شود.

بیشتر تمرکز دیجیتال مارکتینگ بر روی تکنیک‌ها و استراتژی‌های مختلفی مانند بازاریابی محتوا، بازاریابی موتورهای جستجو (SEM)، اینفلوئنسر مارکتینگ، بازاریابی ایمیلی و بسیاری از موارد دیگر متمرکز شده است. در هر نقطه‌ای از جهان دیجیتال که مشتریان احتمالی، بیشترین وقت خود را می‌گذرانند، شما می‌توانید حضور بازاریابی دیجیتال را مشاهده کنید.

چرا از  crmدر بازاریابی استفاده کنیم؟

نرم افزار CRM یا همان سیستم مدیریت ارتباط با مشتری، یک لایه اضافی از تعامل انسانی و شخصی‌سازی شده را به استراتژی بازاریابی شما اضافه می‌کند که ممکن است برنامه بازاریابی شما، فاقد آن باشد.

بازاریابی بواسطه crm مشتریان را به صورت انفرادی بررسی می‌کند و آن‌ها را در دسته‌های مختلفی بر اساس ویژگی‌های تعریف شده قرار می‌دهد که این امر سبب می‌شود برند بتواند ارتباط مؤثرتر و بهتری با مشتریان فعلی خود بگیرد و درصد بازگشت آن‌ها به برند و خرید دوباره آن‌ها را نیز افزایش می‌دهد.

با استفاده از راهکارهای CRM در مارکتینگ، حجم عظیمی از داده‌ها توسط نرم‌افزار جمع‌آوری می‌شود که سپس می‌توان آن‌ها را با معیارهای خاص تقسیم‌بندی کرد. به عنوان مثال، مشتریانی که در سنین یکسانی با علایق مشترک هستند در یک مکان ذخیره می‌شوند و هدف تیم‌های فروش آسان‌تر می‌شود. شما حتی با استفاده از این راهکار، می‌توانید مشتریانی که نقطه درد یکسانی دارند را شناسایی کرده و با استفاده از یک استراتژی ارتباط انبوه، با همگی آن‌ها ارتباطی مؤثر گرفته و فروش خود را افزایش دهید.

با انجام این کار، استراتژی بازاریابی شما بهینه‌تر می‌شود و به لطف اتوماسیون، در زمان و هزینه شما نیز صرفه‌جویی می‌شود.

یکی دیگر از کاربردهای crm در بازاریابی نیز ساده‌تر کردن فاکتورها است؛ در این حالت، سیستم سی آر ام می‌تواند زمان پردازش، هزینه‌ای که برای هر فاکتور متقبل می‌شوید و همچنین خطاها را کاهش دهد.

با این که شما می‌توانید با استفاده از هر یک از CRMهای مختلف، امکانات و مزایای خاصی را دریافت کنید، ولی لزوماً همه آن‌ها در بخش بازاریابی ممکن است برای شما مناسب نباشند و یا نیازهای خاص کسب و کار شما را در این بخش، تأمین نکنند. CRMهایی مانند نرم افزار سی آر ام سامانه‌های مدیریت، قابلیت‌های مختلف و منحصر به فردی مانند توانایی ایجاد کمپین‌های بازاریابی هدفمند، طراحی سفر مشتری سرتاسری (در طول تمامی نقطه‌های تماس مشتری با برند شما)، طراحی و اجرای کمپین‌های بازاریابی ایمیلی جذاب و بسیاری از موارد مشابه و جذاب دیگر را ارائه می‌دهند.

علاوه بر این، بر خلاف سایر CRM ها، راه حل یکپارچه تکمیل شده نرم افزار سی آر ام سامانه‌های مدیریت به شما این امکان را می‌دهد که قدرت CRM خود را با کل مجموعه برنامه‌های تجاری قدرتمند و یا حتی برنامه‌های شخص ثالث ترکیب کنید.

نقش CRM در بازاریابی دیجیتال چیست؟

این روزها بیشتر فعالیت‌ها، از جستجوی وب برای پیدا کردن یک مقاله در مورد یک محصول یا فیلم تازه اکران شده تا خرید لوازم مورد نیاز خانه و بسیاری موارد دیگر، به صورت آنلاین انجام می‌شود. چرا که تمامی این فعالیت‌ها به صورت آنلاین، سریع‌تر و کاربردی تر است.

بر همین اساس، برندها باید بتوانند خود را با دنیای دیجیتال و پرشتاب کنونی تطبیق دهند. آنها همچنین باید بدانند که چگونه از داده‌های مشتری که دریافت می‌کنند، بیشترین بهره را ببرند. به همین دلیل است که بیشتر شرکت‌ها پیشنهادات و تبلیغات شخصی‌سازی‌شده‌تر را انتخاب می‌کنند تا به طور خاص، گروه‌های تقسیم‌بندی شده را هدف قرار دهند.

با وجود تعداد زیادی از محصولات و خدمات مشابه قابل ارائه به مشتریان احتمالی در بازار، بدون شک، crm استراتژی درستی برای انتخاب است.

اما چگونه باید از داده‌های مشتری استفاده کنید؟ چطور باید پیشنهادات و تبلیغات را شخصی سازی کنید؟ یا حتی چگونه باید پایگاه مشتریان خود را تقسیم بندی کنید؟

پاسخ شما مشخص است: استفاده از CRM در مارکتینگ!!

محیط تجارت الکترونیک، سرعت بسیار زیادی دارد و بدون داشتن استراتژی‌های درستی در این زمینه، نمی‌توانید به موفقیت دست پیدا کنید.

نباید اجازه دهید تا مشتریان شما به دلیل نقاط ضعفی که در سیستم بازاریابی خود دارید، از دست بروند. ممکن است سیستم شما در ابتدا مشکلی نداشته باشد و بتواند به طور کامل، نیازهای مشتریان را تأمین کند ولی پس از یک تغییر در بازار، ممکن است ضعف در سیستم شما پیش بیاید و شما نیاز داشته باشید تا استراتژی بازاریابی خود را همگام با تغییرات پیش آمده در بازار، تغییر دهید تا بتوانید همیشه موفقیت خود را تضمین کنید. به همین دلیل است که ویژگی‌های CRM به سرعت در حال پیشرفته‌تر و بهینه‌تر شدن هستند و امکاناتی مانند موارد زیر را ارائه می‌دهند:

  • سازمان مدیریت تیم Team management organization
  • پایگاه رکورد داده‌های مشتری Customer data record storage
  • اتوماسیون ارتباطات بازاریابی Marketing communication automation
  • شخصی سازی تبلیغات Ad personalization
  • بینش در مورد تولید سرنخ ورودی Insights on inbound lead generation
  • ردیابی اهداف سازمان KPI tracking
  • نقشه برداری سفر مشتری Customer journey mapping

مزایای استفاده از  CRM در مارکتینگ

یک سی آر ام مناسب، داده‌های کلیدی را از صفحات وب که مشتریان مرتباً از آن‌ها بازدید می‌کنند، جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل می‌کند تا تصویری خوب از علاقه‌مندی‌ها و علایق مشتریان شما دریافت کند. به این ترتیب، هنگامی که مشتریان احتمالی وب‌سایت شما را ترک کردند، همچنان می‌توانید با استفاده از تبلیغات شخصی‌سازی شده که در وب‌سایت‌های دیگر ظاهر می‌شود، آنها را هدف قرار دهید و آن چه را که در وب‌سایت شما دیده‌اند به آنها یادآوری کنید.

این روش، یک یادآوری سریع از سابقه جستجوی قبلی آن‌ها است، به آن‌ها کمک می‌کند تا به عقب برگردند و شاید این بار، با توجه بیشتری تبلیغات شما را ببینند که می‌تواند منجر به خرید نهایی شود.

به لطف بازاریابی از طریق crm ، همان‌طور که قبلاً گفته شد، می‌توانید مشتریان مناسب را با تبلیغات محصولات یا خدمات مناسب هدف قرار دهید. با استفاده از تکنیک‌های crm در بازاریابی، شما درک کلی خوبی از سن، جنسیت، موقعیت جغرافیایی و علایق، نقاط درد و بسیاری دیگر از موارد مشابه را به دست می‌آورید.

توجه داشته باشید که در پلتفرم‌های مختلف، افراد می‌توانند در مورد محصولات نظر بنویسند، آن‌ها را لایک و یا دیس‌لایک کرده و یا در سبد محصولات خود بگذارند؛ به مجموعه کلی این رفتارهای مشتریان و مخاطبان برند شما، رفتار خرید آن‌ها می‌گویند که شما می‌توانید با تحلیل درست این رفتار با استفاده از سیستم‌های سی آر ام، اطلاعات دقیقی از آن‌ها به دست آورید و به این ترتیب، آن‌ها را در طول سفر مشتری به سمت نقطه فروش، بهتر هدایت کنید.

ایجاد کمپین بازاریابی با استفاده از CRM

CRMها ایجاد طرح‌های جدید را برای کمپین‌های دیجیتالی خاص آینده که مشتریان مورد نظر شما را هدف قرار می‌دهند، تسهیل می‌کند.

سپس آن کمپین‌ها را می‌توان در پلتفرم‌های دیجیتالی که مشتری بیشترین بازدید را در آن‌ها دارد، منتشر کرد. اگر این کمپین‌ها با نیازهای مشتری مطابقت داشته باشند، به احتمال زیاد مشتریان و مخاطبان از وب سایت شما بازدید خواهند کرد.

صرفه جویی در زمان و هزینه با بازاریابی crm

یکی از مهم‌ترین مزایای سیستم‌های سی آر ام، کاهش انرژی، زمان و هزینه مورد نیاز برای انجام شدن فعالیت‌های مختلف در بخش‌های متفاوت سازمان است. این مسئله، شامل حال بخش بازاریابی نیز می‌شود.

نیاز شرکت به ورود اطلاعات به صورت دستی به شدت کاهش پیدا می‌کند، زمان کم‌تری برای تحقیقات بازار صرف می‌کنید، تبلیغات هدفمندتری را می‌توانید ایجاد کنید و در نهایت، مشتری‌های فعلی خود را می‌توانید به شکلی دقیق‌تر، دوباره هدف قرار دهید تا با هزینه کم‌تر برای برند، دوباره همان مقدار خرید را انجام دهند.

سئو بهتر وب سایت با CRM

استفاده از تکنیک‌های CRM در بازاریابی می‌توانید سئو (بهینه سازی موتور جستجو، SEO) را نیز بهبود بخشد.

همه ما می‌دانیم که یکی از حیاتی‌ترین بخش‌ها در بازاریابی دیجیتال، سئو است. سئو به وب سایت شما کمک می‌کند تا در نتیجه جستجوهای مرتبط با محصولات، خدمات و یا به طور کلی، برند شما، دیده شود و با در معرض دید قرار گرفتن وب سایت شما، میزان ورود افراد به سایت شما نیز بیشتر می‌شود و بر همین اساس، امکان فروش شما نیز افزایش پیدا می‌کند.

استفاده از راهکارهای crm در بازاریابی به شما کمک می‌کند تا بتوانید بخش سئو را در بازاریابی خود، بهینه کنید. برای مثال، سی آر ام می‌تواند جستجو برای یافتن کلمات کلیدی را برای شما آسان‌تر کند.

افزایش وفاداری به برند و رضایت مشتری

در نهایت، زمانی که پایگاه‌های اطلاعاتی در پلتفرم CRM ذخیره می‌شوند، می‌توانید خدمات شخصی‌سازی شده را به مشتریان خود ارائه دهید و با پاسخ‌دهی سریع و افزایش رضایت از طریق راه‌های مختلف ارتباط با مشتریان، روابط برند با مخاطب و مشتری را بهبود ببخشید. با این کار، معمولاً بیشتر مشتریان به طرف‌داران پروپاقرص برند شما تبدیل می‌شوند. این مشتریان، کسانی هستند که تجربه بسیار خوبی را در ارتباط با برند شما داشته‌اند و در آینده نیز آن را به دوستان و آشنایان خود توصیه می‌کنند.

نکته جالب این است که CRM، یک راهکار دیجیتال است، ولی عنصر کلیدی روابط انسانی را که پلتفرم‌های دیجیتال به آن نیاز دارند را برای موفقیت بیزنس، فراهم آورده و آن‌ها را بهینه می‌کند.

یکی از ویژگی های نرم افزار crm شرکت سامانه های مدیریت، کمک به بهبود سیستم بازایابی شرکت‌هاست. برای اطلاعات بیشتر به وب‌سایت رسمی سامانه های مدیریت مراجعه نمایید.

نتیجه گیری

همان‌طور که مشاهده کردید، CRM در مارکتینگ می‌تواند مزایای بی شماری برای شرکت شما داشته باشد.

این به شما امکان می‌دهد نحوه تعامل و پاسخ به هر مشتری را به روشی منحصر به فرد و جذاب شخصی سازی کنید. برندها می‌توانند در مورد نیازها، علاقه‌ها و خواسته‌های مشتریان خود اطلاعات بیشتری کسب کنند تا پیشنهادهای خاصی را به آن‌ها ارائه دهند.

شرکت‌هایی که علاوه بر استراتژی بازاریابی دیجیتال موجود،CRM  را نیز به عنوان یک عنصر اصلی برای دست یابی به موفقیت بیشتر به سیستم‌های خود اضافه می‌کنند، در مقایسه با شرکت‌هایی که از روش‌ها و ابزارهای سنتی استفاده می‌کنند، رشد و پیشرفت ملموسی خواهند داشت.

امروزه شرکت‌ها تمایل دارند از CRM در استراتژی‌های مختلف خود استفاده کنند. در حال حاضر، می‌دانید که CRM می‌تواند نقشی کلیدی در استراتژی بازاریابی یک شرکت داشته باشد. ولی نباید فراموش کنید که با استفاده از سی آر ام، می‌توان تغییرات مثبت و بسیار بزرگی را در سایر بخش‌های یک شرکت نیز به وجود آورد.

در خصوص نقش crm در بازاریابی اگر نکته وجود دارد که در این مقاله از ذکر آن غافل شده‌ایم، خوشحال می‌شویم آن را با ما و دیگران، در قسمت نظرات زیر همین مقاله، به اش

شما هم نظر خود را ارسال کنید