دانلود رایگان بازی کامپیوتری
فصل وحشت بازی زولا از راه رسید
تاثیر رم در گیمینگ

هنگامی که در حال ساخت یا ارتقاء یک رایانه شخصی بازی هستید، چندین مؤلفه را باید در نظر بگیرید. RAM مخفف حافظه دسترسی تصادفی است. این یک فضای ذخیره سازی کوتاه مدت است که به طور موقت اطلاعاتی را که کامپیوتر شما برای دسترسی به آن نیاز دارد در خود نگه می دارد. وقتی هر برنامه‌ای را باز می‌کنید، سیستم عامل آن را در RAM ذخیره می‌کند. سپس، هنگامی که دستگاه خود را خاموش می‌کنید، هر چیزی که در RAM بود پاک می‌شود.

تاثیر رم در بازی

تاثیر رم در بازی

RAM مهم است زیرا سیستم شما می‌تواند سریعتر به داده‌های موجود در آن دسترسی پیدا کند تا اینکه بتواند اطلاعات را از دیسک ذخیره اصلی شما بازیابی کند. شما کل اطلاعات بازی را روی هارد دیسک یا درایو حالت جامد خود ذخیره کرده‌اید، اما بیرون کشیدن مداوم آن از آنجا کارایی ندارد. بنابراین، رایانه شما اطلاعات بازی مورد نیاز خود را به حافظه RAM منتقل می‌کند تا به سرعت بارگذاری شود. با RAM کم، رایانه شما نمی‌تواند تمام اطلاعات بازی را که برای اجرای درست آن نیاز دارد ذخیره کند، که منجر به نرخ فریم ناپایدار و عملکرد ضعیف می‌شود. کمبود شدید RAM حتی می‌تواند از کار کردن بازی جلوگیری کند.

توجه به این نکته ضروری است که کارت گرافیک‌های اختصاصی دارای رم مخصوص به خود هستند که به نام vRAM شناخته می‌شود. این با رم سیستم متفاوت است زیرا کاملاً روی ارسال گرافیک به صفحه نمایش شما متمرکز است. بنابراین، اگر می‌خواهید بازی‌هایی با وضوح بالا مانند 4K بازی کنید، به VRAM نیاز دارید. شما می‌توانید 32 گیگابایت رم سیستم داشته باشید، اما عملکرد تنها با 2 گیگابایت رم ویدیویی در کارت شما به شدت آسیب خواهد دید.

تاثیر رم در بازی

میزان رم در کیفیت بازی های کامپیوتری چه تاثیری دارد؟

از آنجایی که RAM به بازی‌ها اجازه می‌دهد تا به طور موثر بارگیری شوند، ممکن است فکر کنید که افزودن رم بیشتر همیشه باعث عملکرد بهتر می‌شود. رم بیشتر قیمت خرید لپ‌ تاپ را بالا می‌برد اما اگر رم بیشتری نسبت به نیاز دارید دارید، مقدار اضافی به هدر می‌رود. برای تشریح این موضوع، به یک ظرف نگهداری مایع فکر کنید. اگر نیاز به ذخیره یک گالن آب دارید، اما فقط یک ظرف نیم گالن دارید، نمی توانید همه چیز را آنطور که می‌خواهید در یک مکان نگه دارید. شما می‌توانید 64 گیگابایت رم را در سیستم خود قرار دهید، اما اگر فقط از 2 گیگابایت برای اجرای بازی‌های مستقل سبک با کیفیت 720p استفاده کنید، هرگز از اکثریت قریب به اتفاق آن حافظه استفاده نخواهید کرد. در حالی که داشتن کمی رم اضافی برای محافظت در آینده ایده بدی نیست، رم استفاده نشده در بیشتر موارد باعث هدر رفتن رم می‌شود.

تاثیر رم در بازی

چه مقدار رم برای بازی نیاز دارم؟

مبنای عمومی پذیرفته شده 8 گیگابایت رم برای بازی‌های رایانه شخصی معمولی است. در حالی که برای بسیاری از بازی‌های قدیمی می‌توانید تنها با 4 گیگابایت رم کنار بیایید. از آنجایی که بازی‌ها همچنان پیچیده‌تر می‌شوند و به رم بیشتری نیاز دارند، 4 گیگابایت کافی نخواهد بود. اگر می‌خواهید سیستم خود را در آینده مقاوم کنید، یا از رایانه‌تان برای فعالیت‌هایی مانند ویرایش ویدیو یا چندوظیفه سنگین استفاده کنید، 16 گیگابایت ارتقاء خوبی است.

آشنایی با مشخصات رم برای بازی

مقدار رمی که برای بازی در اختیار دارید تنها بخشی از داستان است. همه رم‌ها یکسان نیستند. مشخصات دیگری دارد که باید در نظر گرفته شود. بیایید به چند مورد از آنها نگاه کنیم.

نامگذاری‌های DDR

تقریباً هر حافظه رمی که می‌بینید دارای DDR و شماره نسخه همراه آن است.  DDR مخفف Double Data Rate است، به این معنی که دو بار در هر سیکل ساعت کار می‌کند. با گذشت زمان، این فناوری بهبود یافته است که منجر به DDR2 و نسخه‌های بعدی شده است.

DDR2 کاملا منسوخ شده است، بنابراین بعید است که اکنون با آن روبرو شوید. شما همچنان رم DDR3 را در اطراف خواهید دید، اما بیشتر توسط DDR4 که استاندارد فعلی است جایگزین شده است. در حالی که DDR5  در راه است و هنوز به صورت تجاری در دسترس نیست. نسل‌های مختلف رم با یکدیگر سازگار نیستند، بنابراین نمی‌توانید یک رم DDR4 را به مادربرد با اسلات‌های DDR3 وصل کنید. اگر رم بیشتری برای دستگاه موجود می‌خرید، مطمئن شوید که با آنچه مادربرد شما پشتیبانی می‌کند مطابقت دارد. برای ساخت جدید، از DDR4 استفاده کنید، زیرا بهترین DDR4 در حال حاضر است. علاوه بر DDR، چرخه‌های ساعت یک RAM را نیز در صفحه محصول آن فهرست می‌کنید. اینها بر حسب مگاهرتز ارائه می‌شوند و نشان می‌دهند که رم در هر ثانیه چند چرخه را می‌تواند انجام دهد. به عنوان مثال، رم 2666 مگاهرتز در هر ثانیه 2.666 میلیارد سیکل را اجرا می‌کند.

همانطور که انتظار دارید، هرچه این عدد بیشتر باشد، RAM سریعتر و تجربه شما روانتر می‌شود. با این حال، این یک پیشرفت چشمگیر نیست. رم سریعتر بهتر از کندتر است، اما در بیشتر موارد، قابل توجه نیست. نسل DDR و چرخه‌های ساعت همبستگی دارند. برای مثال، اعداد فوق سریع را در رم DDR2 قدیمی نخواهید دید. به همین دلیل، تا زمانی که به استاندارد فعلی پایبند باشید، می‌دانید که رمی خواهید داشت که با سرعت مناسبی کار می‌کند. اگر قطعات رم را با چرخه‌های ساعت مختلف مخلوط کنید، همه با کمترین فرکانس اجرا می‌شوند. مادربرد شما ممکن است سرعت موجود را نیز محدود کند.

همچنین گاهی اوقات یک سری اعداد مانند 5-9-5-23 را مشاهده خواهید کرد. اینها زمان‌بندی نامیده می‌شوند و نشان می‌دهند که رم در هنگام پاسخ به درخواست‌ها چقدر تأخیر دارد. ظرفیت و تولید DDR مهمتر است.

هنگام خرید CPU و خرید ram ، مهم است که مادربرد شما چند اسلات دارد. اکثر مادربردها از حافظه دو کاناله پشتیبانی می‌کنند. این به سیستم شما اجازه می‌دهد تا از دو حافظه رم به طور همزمان استفاده کند که مزایای عملکرد کمی دارد. فرض کنید می خواهید 16 گیگابایت رم در سیستم خود قرار دهید. برای استفاده از حافظه دو کاناله، بهتر است دو عدد استیک 8 گیگابایتی بخرید تا یک عدد 16 گیگابایتی. اگر مادربرد شما بیش از دو اسلات دارد، مطمئن شوید که میله‌ها را مطابق دفترچه راهنما مرتب کنید تا به درستی از آن استفاده کنید.

شما هم نظر خود را ارسال کنید