دانلود رایگان بازی کامپیوتری
نگاهی به قیمت خودرو داخلی در آخرین سال از قرن

سال 99 با تنش‌های زیادی شروع شد و تجربه‌های زیادی را برای مردم رقم زد. در این میان تجربه‌ای مشترک از جنس بیماری با تمام مردم جهان داشتیم که به‌سختی فشار اقتصادی و تحریم‌ها افزوده‌شده بود. این اوضاع متشنج و پرفرازونشیب به‌گونه‌ای ادامه پیدا کرد که رشد مثبت صنعت را طی کمتر از یک سال منفی کرد و رقم 0.8 رشد صنعت تا پایان آذرماه سال 98 را به منفی 1.8 در مدت مشابه سال 99 رساند. البته گفتنی است که باوجود افزایش تحریم‌ها بر صنعت خودرو و افزایش شدید قیمت دلار، این آمار چندان دور از انتظار نیست. در این میان دیدیم که دولت به کمک صنعت خودرو شتابید و با تزریق نقدینگی به بازار و صادر کردن مجوزهایی به نفع خودروسازان، اوضاع را بهبود بخشید. البته کمبود نظارت‌ها و فشاری که بر مردم وارد شد نیز در این میان نقش پررنگی داشت. در ادامه مطلب به بررسی آنچه قیمت خودرو داخلی در آستانه قرن جدید تجربه کرد می‌پردازیم.

اول خبرهای خوش سال 99

خروج آمریکا از 5+1 در سال‌های گذشته و افزایش تحریم‌ها روزبه‌روز فشارها را بر صنعت ایران تشدید کردند. تحریم صنعت خودروسازی و جلوگیری همکاری بسیاری از خودروسازان خارجی با ایران، زنگ خطر صنعت را به صدا درآورد. خودروسازان به دنبال راهکار با تولیدکنندگان داخلی قطعات با یکدیگر دست همکاری دادند و سال 99 تولید داخلی با شرکت‌های خودروسازی همراه شد. به‌این‌ترتیب، خودروی شاهین به خط تولید شرکت سایپا افزوده شد و از پروژه K132 ایران‌خودرو، خودرویی به نام تارا متولد گردید. این گام می‌توانست جایگزین خوبی برای سرباز زدن شرکت فرانسوی از همکاری با ایران باشد.

در ادامه این همکاری‌ها، صنعت خودروی کشور موفق به رونمایی از پیشرانه سه سیلندر در حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت شد. این پیشرانه مصرف سوخت خودرو را به 5 لیتر در هر 100 کیلومتر کاهش می‌دهد و قدمی بزرگ به‌سوی هوای پاکیزه و رسیدن به استاندارد محیط زیستی یورو 6 به شمار می‌آید.

آغاز پرتنش صنعت خودرو در سال 99

آغاز چالش‌برانگیز سال 99 از زمستان 98 قابل پیش‌بینی بود. با شیوع کرونا و برهم خوردن روال عادی زندگی مردم جهان، تعطیلی‌های پی‌درپی مشاغل مختلف و حتی بازارها و نمایشگاه‌های خودرو را تجربه کردیم. به‌این‌ترتیب، تعداد دلالان افزایش پیدا کرد و نقش آن‌ها روزبه‌روز پررنگ‌تر شد. این موضوع به‌گونه‌ای بر بازار تأثیرگذار بود که اختلاف قیمت خودرو داخلی کارخانه‌ای و بازار 30 تا 80 میلیون تومان را نیز لمس کرد.

برکناری وزیر صنعت، معدن و تجارت از سمت خود و کمبود نهاد کنترل‌کننده نیز به این شرایط دامن زده بود. بنابراین، ستاد تنظیم بازار طی جلسه 22 اردیبهشت 99 به‌منظور بهبود شرایط تصمیمات جدیدی را اعلام کرد که موجب روشن شدن نور امید در دل مردم شد. با محدود شدن اختلاف قیمت خودرو داخلی از درب کارخانه تا بازار به میزان 10 درصد، دست دلالان به‌مرورزمان کوتاه می‌شد. در این جلسه، افزایش قیمت خودرو داخلیهای سایپا و ایران‌خودرو به ترتیب به میزان 23 درصد و  10 درصد نیز به اطلاع همگان رسید. این جلسه به نظر مؤثر واقع‌شده بود؛ چون در روزهای بعدی شاهد روند نزولی قیمت خودرو داخلیها بودیم. هرچند این روند نیز زیاد به طول نینجامید و نظارتی بر اجرایی شدن تصمیمات اعمال نشد.

در وهله بعدی، بازار خودرو «رکود تورمی» را در اردیبهشت تجربه کرد و به‌مرورزمان شاهد اوج گرفتن قیمت خودرو داخلی از این زمان به بعد بود. ازنظر کارشناسان علت اصلی افزایش قیمت در این برهه زمانی، پایین آمدن میزان عرضه خودرو به بازار بوده است. درواقع نیاز به تولید بیشتر و همکاری تولیدکنندگان قطعات در این مرحله به‌شدت احساس می‌شد. به‌این‌ترتیب، در مرحله بعد نشست‌هایی برای همکاری صورت گرفت تا پیش از پایان 9 ماه آغازین سال، شاهد به سرانجام رسیدن همکاری بخش‌های مختلف تولید با یکدیگر باشیم.

رشد بی‌سابقه قیمت خودرو داخلی

باوجود کمبودهایی که در بازار حس می‌شد، قیمت خودرو داخلی دوباره افزایش پیدا کرد. این شرایط بالاخره کار دست مردم داد و قیمت خودرو داخلیها را به‌قدری افزایش داد که ارزان‌ترین خودروی تولید داخلی، یعنی پراید، توانست خود را به جمع خودروهای 100 میلیونی برساند. تشکیل کمپین‌هایی در فضای مجازی به‌منظور اعتراض به گرانی و وایرال شدن کاریکاتورها و کلیپ‌های طنز در انتقاد به 100 میلیونی شدن قیمت پراید ازجمله اتفاقاتی بودند که به دنبال این گرانی تجربه کردیم. در این شرایط، نیاز به کنترل نهادهای نظارتی و همکاری دولت به‌منظور بهبود اوضاع بازار به‌وضوح حس می‌شد.

درنهایت، رئیس‌کل بانک مرکزی در مهرماه 99 از تأمین ارز موردنیاز بازار خبر داد که موجب کاهش قیمت خودرو داخلی برای مدت کوتاهی شد. اولین ریزش جدی قیمت خودرو داخلی در سال 99 به اواسط پاییز 99 و اعلام خبر مجوز افزایش 25 درصدی قیمت خودرو داخلی برمی‌گردد. بااین‌حال، شاهد کاهش قیمت‌ها برای خودروهای داخلی و مونتاژی تا پایان آبان ماه بودیم. این روند نشان‌دهنده افزایش قیمت حبابی و بی‌نظم طی ماه‌های قبل بوده است.

با توجه به بازار نوسانی و افزایش قیمت ارز، بازگشت روند صعودی قیمت‌ها دور از انتظار نبود. این روند درنهایت موجب نرخ 35 درصدی افزایش قیمت طی 3 ماه پاییز 99 شد. این رقم برخلاف مجوزی بود که در سه ماه گذشته تأییدشده بود. بااین‌حال، بازهم اعتراض خریداران به‌جایی نرسید. با پایان این 9 ماه پرفشار و نزدیک شدن به عید، قیمت دلار نیز همزمان به 24 هزار تومان رسید. این به معنی کاهش قدرت خرید مردم و روند نزولی تقاضای بازار بود. به‌این‌ترتیب، در 2 ماه پایانی سال 99 شاهد رسیدن تقاضای خودرو به صفر و فروکش کردن قیمت‌ها بودیم.

سخن پایانی

سال 99 برای صنعت خودروسازی مانند زمستان سختی بود که به یکدست ناجی نیاز پیداکرده بود. باوجود همکاری بخش‌های مختلف دولت، بانک‌ها و شرکت‌های تولیدکننده، شرکت‌های خودروسازی بالاخره توانستند قرن را با آمارهای قابل قبولی به اتمام برسانند؛ البته که مردم همچنان از قیمت خودروهای داخلی ناراضی هستند. شیوع کرونا، کاهش قدرت خرید مردم، افزایش تحریم‌ها و خارج شدن شرکت‌های خارجی از همکاری با صنعت خودروسازی ایران موجب به بار آمدن بدهی‌های سنگین خودروسازان، کمبود نقدینگی، بی‌برنامگی در تعیین قیمت و ایجاد تقاضای کاذب در بازار شده بود. پشت سر گذاشتن تمام این مشکلات به تلاش زیادی نیاز داشت که به بخشی از آن در سال 99 میسر شد. در این میان، فشار بیشتری به مردم وارد شد و امیدها به سال 1400 موکول شدند. درنهایت اگر می‌خواهید بدانید چه اتفاقی برای قیمت این خودروها افتاده است؛ وارد صفحه قیمت بازار خودروهای داخلی همراه مکانیک شوید و با ابزار قیمت آن، قیمت روز این خودروها را به تفکیک جزییات مثل کارکرد کیلومتر و نقاط رنگ‌شدگی و تعویض‌شدگی ببینید.

شما هم نظر خود را ارسال کنید

پاسخ را به عدد وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.