دستگاه جوجه کشی چیست و چه وظایفی دارد؟

دستگاه جوجه کشی چیست و چه وظایفی دارد؟

با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد محصولات و دستگاه های پیشرفته برای راحتی کارها در چند سال گذشته، حوزه دام و طیور هم از این پیشرفت نهایت استفاده را کرده است. یکی از مهم ترین دستگاه یا ماشین هایی که در این حوزه بزرگ (دومین حوزه از نظر گردش مالی در کشور) ساخته شده است دستگاه جوجه کشی است.

در گذشته افراد چه در روستا با مقیاس کم چه در موارد دیگر در مقیاس بیشتر برای تکثیر پرندگان مجبور به جوجه کشی طبیعی پرندگان و استفاده از مرغ کرچ بودند. این روش از جوجه کشی ریسک ها و مشکلات خاص خود مثل محدود بودن در تعداد تخم مرغ ها یا ایام خاصی که مرغ ها کرچ هستند را دارد.

در حال حاضر و با گذشت زمان و با به روی کار آمدن دستگاه جوجه کشی، هم افراد در روستاها و هم کارخانه های جوجه کشی دیگر محدودیت های جوجه کشی طبیعی را ندارند. با استفاده از دستگاه جوجه کشی در تمام ایام سال می توان به راحتی کار جوجه کشی و تکثیر انواع پرندگان را انجام داد. از نظر تعداد تخم مرغ ها هم دیگر محدودیتی وجود ندارد و می شود از 56 تا 2000 تخم مرغ را به صورت همزمان در دستگاه ها قرار داد و بعد از گذشت زمان مشخص جوجه ها را تحویل گرفت.

 

آشنایی با انواع دستگاه جوجه کشی

دستگاه های جوجه کشی که توسط شرکت های مختلف (مثل بلدرچین دماوند یا ماشین طیور جویبار در ایران و آرکام یا برینسا در خارج از ایران) طراحی و تولید می شوند، معمولا بر اساس ظرفیت آن ها به 3 گروه دستگاه خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی تقسیم می شوند.

دستگاه جوجه کشی خانگی

دستگاه جوجه کشی خانگی معمولا از تعداد 56 عددی (داتیکس 5) شروع و تا 210 عددی تخم مرغ وجود دارند. کاربرد اصلی این نوع از دستگاه ها بیشتر در منازل برای کسب تجربه اولیه در جوجه کشی پرندگان است. البته از دستگاه های خانگی حرفه ای مثل دستگاه جوجه کشی 56 عددی داتیکس برای تکثیر پرندگان زینتی و خاص به منظور کسب درآمد نسبتا بالایی هم استفاده می شود.

دستگاه جوجه کشی نیمه صنعتی

این دسته از دستگاه ها معمولا از تعداد 420 تا 1000 عدد تخم مرغ در بازار وجود دارند. افرادی که تجربه کار با دستگاه های جوجه کشی خانگی را دارند یا بودجه بیشتری دارند و برنامه جدی تری برای فعالیت در این حوزه دارند دستگاه های 400 تا 1000 عددی تخم مرغ را بیشتر می پسندند.

 

 

دستگاه جوجه کشی صنعتی

کاربرد اصلی دستگاه های جوجه کشی صنعتی در کارخانه و مزارع بزرگ پرورش و تکثیر پرندگان است. ین دستگاه ها از 2000 عدد تا 200000 عدد تخم مرغ توسط شرکت های اندکی تولید و به بازار عرضه می شوند. هدف اصلی استفاده از دستگاه جوجه کشی صنعتی با توجه به محل هایی که مورد استفاده قرار می گیرد کاملا اقتصادی است و به منظور کسب درآمد بیشتر است.

چند نکته و سوال مهم در مورد دستگاه جوجه کشی

تا این جای توضیحات سعی کردیم شما عزیزان را ماهیت اصلی و دلایل خلق دستگاه جوجه کشی در زندگی بشر آشنا کنیم. همچنین با انواع دستگاه ها و کاربرد هر یک آشنا شدید. در ادامه جا دارد به چد نکته مهم در مورد دستگاه های جوجه کشی اشاره کنیم.

جوجه کشی با دستگاه چند روز طول می کشد؟

اکثر افراد تصور می کنند که جوجه کشی پرندگان در دستگاه نسبت به جوجه کشی طبیعی آن ها کم تر یا بیشتر طول می کشد. جالب است بدانید که تعداد روزهای جوجه کشی طبیعی و جوجه کشی با دستگاه کاملا یکسان است و هیچ تفاوتی ندارد. به عنوان مثال جوجه کشی مرغ در حالت طبیعی 21 روزه است و با قرار دادن تخم نطفه دار این پرنده در دستگاه نیز دقیقا 21 روز جوجه کشی طول می کشد. برای سایر پرندگان هم به همین شکل است.

شرایط جوجه کشی با دستگاه

در جوجه کشی با دستگاه 4 شرط یا عمل مهم وجود دارد.که در دستگاه های حرفه ای تمام اتوماتیک و شرکتی این شرایط صورت کامل ایجاد و رعایت می شوند.

1- دما (به کمک المنت)

2- رطوبت (با استفاده از دستگاه رطوبت ساز)

3- چرخش تخم مرغ (به وسیله راک و موتور)

4- گردش هوا (از طریق فن ها و طراحی مهندسی شده)

کسب اطلاعات بیشتر: دستگاه جوجه کشی در ویکی پدیا

آیا تمام تخم مرغ هایی که در دستگاه قرار می گیرد تبدیل به جوجه می شوند؟

برای این که یک جوجه کشی موفق چه در حالت طبیعی و چه در زمان کار با دستگاه داشته باشیم باید به چند شرط مهم و عوامل تاثیر گذار در جوجه کشی توجه کنیم. کیفیت تخم نطفه دار، تغذیه گله مادری، فصل جوجه کشی، محل قرار گیری دستگاه یا مرغ مادر، تجربه کاربر و… در جوجه کشی خیلی تاثیر گذار هستند و باید در بهترین حالت ممکنت باشد.

اما همانطور که در دنیای طبیعی تمام تخم پرندگان تبدیل به جوجه نمی شوند و امکان مردن جنین یا جوجه ها وجود دارد، هنگام جوجه کشی با دستگاه هم ین امکان ها وجود دارد و واقعا نمی شود گفت که تبدیل تخم ها به جوجه 100 درصد است.

آیا برای شروع کار مراکز مشاوره معتبر وجود دارد؟

برای کسب مشاوره در کار جوجه کشی نکته مهمی که وجود دارد، برای انتخاب مشاوره باید توجه کنیم که فرد یا مشاور تجربه چندین سال کار در این حوزه و آشنایی و تسلط کامل بر کار داشته باشد. در ایران مجموعه بلدرچین دماوند با جمع کردن چندین مشاور و فرد فعال این حوزه قدم خوبی در چند سال گذشته برای این حوزه برداشته است. مشاورین این مجموعه جزو افراد با تجربه صنعت جوجه کشی هستند و برای کمک به هم میهنان عزیز به صورت کاملا رایگان اطلاعات خوب و کاربردی را در اختیار افراد می گذارند.

شما هم نظر خود را ارسال کنید

پاسخ را به عدد وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.